Włosopedia

Łysa kobieta w show biznesie

04.11.2017
Łysa kobieta w show biznesie

Łyse i łysiejące kobiety budzą w społeczeństwie skrajne emocje. Gęste i długie włosy są kobiecym atrybutem, jednak panie decydują się na „fryzurę na zero” nie tylko z powodu postępującego procesu łysienia czy choroby nowotworowej. Czy jest społeczne przyzwolenie na łysinę wśród płci pięknej? Całkowicie ogolona głowa u kobiet nierzadko odbierana jest jako prowokacja i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Może warto spojrzeć na to z innej strony? Może gwiazdy torują łysym i łysiejącym pięknościom drogę do zyskania społecznej akceptacji?

 

Olśniewająca „fryzura na zero”!

Znana z programu Idol śpiewająca góralka – dziś popularna jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Monika Brodka, którą niejednokrotnie mianowano królową popu doznała olśnienia i zdecydowała się na kompletną metamorfozę! Na gali podczas rozdania nagród olśnienia 30-letnia wokalistka pojawiła się w nietypowym stroju i we „fryzurze na zero”. Artystka słynie z oryginalności i tym razem również nie zawiodła swoich fanów. Innym przykładem ogolonej na łyso piosenkarki jest chociażby Deborah Anne Dyer z angielskiej rockowej grupy muzycznej Skunk Anansie. Również wielu aktorek mogło choć na moment wcielić się w rolę łysej postaci na potrzeby konkretnego filmu. Trzeba przyznać, że takie aktorki jak Natalie Portman, Demi Moore czy Cynthia Nixon pozbawione włosów wyglądały bardzo atrakcyjnie.

 

Łyse modelki podczas pokazu mody Ewy Minge

W 2015 roku przełom nastąpił również podczas pokazu nowej kolekcji Ewy Minge, który został zorganizowany w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Nie byłoby w tym nic szokującego, gdyby nie fakt, że na wybiegu pojawiły się łyse modelki. Okazało się, że całkowicie ogolone modelki miały być wyrazem wsparcia dla osób walczących z rakiem. Jedną z modelek została Kasia Kowalczyk Majchrowska, która od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową. Uzyskane w ten sposób fundusze zostały przekazane na budowę domu, którego celem będzie zaktywowania chorych do arteterapii. Sama projektantka zadeklarowała, że gdy uzbiera potrzebne na ten cel środki – wówczas sama ogoli głowę na łyso.

 

Pierwsza łysa miss

W show biznesie pojawia się wiele przykładów tego, że łyse jest piękne. Jednym z dowodów jest Kayla Martell, która już w wieku 5 lat straciła wszystkie włosy z powodu choroby. Diagnoza - Łysienie plackowate. Kayla to symbol odwagi i walki o normalne życie mimo utraty włosów. Już w wieku 17 lat wzięła udział w konkursie piękności. Podczas rywalizacji o koronę Miss stanu Dewalare Amerykanka wystąpiła w peruce. W ten sposób Kayla została pierwszą łysą miss w Ameryce, choć musiała dostosować się do standardów i wystąpić w sztucznych włosach. Na co dzień Miss Delaware nie ukrywa swojej łysiny. Kayla Martell jest dowodem na to, że włosy dodają uroku, ale ich utrata nie oznacza utraty atrakcyjności. W walce ze stygmatyzacją łysych i łysiejących kobiet bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. W przypadku Kayli miłość i pomoc najbliższych pozwoliła jej uwierzyć w siebie i poczuć się atrakcyjną, w pełni wartościową osobą mimo całkowicie pozbawionej włosów głowy. „Łyse jest piękne” – mówi Kayla.