Włosopedia

Jestem w ciąży, tracę włosy!

28.10.2017
Jestem w ciąży, tracę włosy!

Ciąża to piękny czas oczekiwania na dziecko. Przyszłą mamę czeka jednak 9 miesięcy, w czasie których będzie zmuszona zaakceptować nie tylko zmieniające się ciało, ale też powodującą skrajne nastroje burzę hormonów. Efektem zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu może być właśnie wzmożona utrata włosów. Choć na ogół kobiety w ciąży obserwują wypadanie włosów po narodzinach dziecka, efekt ten może wystąpić również w trakcie ciąży. Czy proces wypadania włosów ustąpi samoistnie? Do kogo zwrócić się po pomoc, jeśli dolegliwość przybierze na sile?

Ciąża i jej wpływ na włosy                                   

Jedną z przyczyn wypadania włosów u kobiet jest ciąża. Między 3 a 6 miesiącem ciąży hormony wykazują wzmożoną aktywność, co może skutkować intensywną utratą włosów. Winą za nadmierne wypadanie włosów po okresie ciąży obarcza się estrogeny. Poziom estrogenów w organizmie kobiety wzrasta w ciągu 9 miesięcy, by następnie (po narodzinach dziecka) drastycznie się obniżyć. W tym czasie estrogeny zatrzymują włosy w fazie wzrostu, co skutkuje zwiększeniem ich gęstości na głowie. Tak naprawdę to właśnie obniżony poziom estrogenów odpowiada za „wypadające garściami” włosy. Wypadają te, które w okresie ciąży były zatrzymywane w skórze głowy przez estrogeny. Może się zdarzyć, ze kobieta łysieje w czasie trwania ciąży. Przyczyną takiego stanu zwykle jest nieodpowiednia dieta, przewlekły stres, infekcja, przyjmowanie określonych leków oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej. Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż zwykle łysienie związane z ciążą i porodem samoistnie ustępuje. Wypadanie włosów po porodzie może wynikać z podwyższonego poziomu prolaktyny – hormonu związanego z karmieniem piersią.

Jak zapobiec wypadaniu włosów w ciąży?

W okresie ciąży należy unikać sytuacji stresowych i zwrócić większą uwagę na zdrowe odżywianie się. Dieta bogata w surowe warzywa i owoce to naturalne źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Warto również zapewnić włosom właściwą formę pielęgnacji. Dostarczenie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych oraz witamin z grupy B, witaminy E, C, inozytolu oraz cynku i żelaza korzystnie wpłynie na porost włosów i wzmocni je. To, co możemy zrobić, aby zapobiec wypadaniu włosów to zainwestowanie w łagodne, naturalne środki myjące i pielęgnujące włosy. Szampon zawierający w składzie biotynę (witaminę B7) to skuteczny sposób na wzmocnienie włosów i ich korzeni. Niedobory biotyny powodują łysienie, warto więc uzupełnić jej poziom w organizmie. Intensywne rozczesywanie włosów bezpośrednio po umyciu również powoduje ich wzmożone wypadanie. W tym czasie powinniśmy unikać niszczących zabiegów fryzjerskich i farbowania. Warto ograniczyć używanie suszarki i wcierać we włosy maseczkę z jajek i miodu, które zawierają wiele składników odżywczych.