Włosopedia

Fakty i mity dotyczące łysienia

14.10.2017
Fakty i mity dotyczące łysienia

Włosy to nie tylko nasza ozdoba. Włókna włosowe uczestniczą w termoregulacji organizmu i chronią głowę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Łysienie to niejednokrotnie symptom lub skutek choroby czy też efekt uboczny leczenia nowotworu. Oczywiście, istnieją osoby, w tym również panie, które świadomie decydują się na łysinę. Ci, którzy nie mieli wyboru – najpierw muszą poznać przyczyny nadmiernej utraty włosów, aby dostosować odpowiedni program leczenia. Wokół łysienia narosło wiele mitów. W tym artykule postaramy się je zweryfikować.

 

Częste mycie niszczy włosy – MIT!

Dobrej jakości szampony i odżywki, w zależności od kondycji włosów, domykają łuski włosowe i tym samym chronią je przed utratą wilgoci, wnikaniem do wnętrza włosa zanieczyszczeń i przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Częste mycie włosów z użyciem odpowiednich środków myjących i pielęgnujących korzystnie wpływa na strukturę i wygląd włosów.

 

Jajka działają wzmacniająco na włosy – FAKT!

Domowe maseczki, w skład których wchodzą jajka, odżywiają włosy i regenerują je. Bez większego wysiłku przygotujemy wzmacniającą włosy mieszankę we własnym domu. Żółtko jaja w połączeniu ze świeżym sokiem cytrynowym i olejkiem rycynowym zawiera komplet witamin z grupy A i B, kwas foliowy, siarkę, witaminę E, żelazo, fosfor, kwasy nienasycone i beta-karoten.

 

Łysienie jest wynikiem starości – MIT!

Utrata włosów może nastąpić bardzo wcześnie. Wśród przyczyn łysienia znajdują się zaburzenia hormonalne, geny, choroby zakaźne lub określone leki. Zdarza się, że nadmierna utrata włosów jest okresowa i pojawia się np. w określonych porach roku (jesień, zima). Niekiedy przerzedzające się włosy to reakcja organizmu na silny stres, poród, gwałtowne zrzucenie wagi bądź wyczerpanie organizmu.

 

Kobieta też może wyłysieć – FAKT!

Łysienie typu męskiego dotyczy również kobiet. Choć na ogół w przypadku płci żeńskiej całkowita utrata włosów nie następuje, to przerzedzenia mogą być spowodowane przez choroby dziedziczne, zakaźne, układowe, przysadki mózgowej bądź jajników. Łysienie u kobiet często pojawia się w okolicy pięćdziesiątego roku życia i swą obecność zaznacza w centralnej części głowy. W okresie menopauzalnym włosy wypadają ze względu na zmiany hormonalne. U młodych kobiet chorujących na łysienie androgenowe poszerza się przedziałek i powstają zakola.

 

Łysienie dziedziczymy wyłącznie po ojcu – MIT!

Przekonanie to najprawdopodobniej wynika z faktu, że częściej widzimy łysych mężczyzn, gdyż kobiety skutecznie maskują przerzedzające się włosy. W ten sposób z większą częstotliwością trafiamy na łysych i łysiejących ojców, aniżeli na łyse matki. W rzeczywistości gen warunkujący łysienie może zostać nam przekazany zarówno przez ojca, jak i matkę.

 

Włosy można odzyskać – FAKT!

Jest to uzależnione od etapu łysienia. Jeśli przerzedzające się włosy to dopiero początek łysienia istnieje duża szansa na to, że uda nam się je powstrzymać. Choć nie istnieje jeden sprawdzony sposób na wyleczenie tego schorzenia, to wczesne rozpoczęcie kuracji zwiększa nasze szanse na wyzdrowienie. Wizyta u specjalisty od włosów umożliwi nam poznanie przyczyny łysienia i opracowanie skutecznej metody leczenia. W tym celu stosowane są określone preparaty lub zabiegi medycyny estetycznej.

Zintensyfikowane wypadanie włosów to krępująca dolegliwość, w związku z którą rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje. Podcinanie włosów nie ma żadnego wpływu na tempo ich wzrostu, a przerzedzające się włosy wcale nie muszą zakończyć się całkowitą ich utratą. Nadal masz wątpliwości? Warto zweryfikować je podczas wizyty u trychologa, dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej.