Włosopedia

Co powinnaś wiedzieć o łysieniu androgenowym i telogenowym?

18.11.2017
Co powinnaś wiedzieć o łysieniu androgenowym i telogenowym?

Łysienie wbrew pozorom nie dotyczy tylko mężczyzn. Coraz więcej kobiet staje do walki z nadmiernie wypadającymi włosami. Stopniowe powiększanie się przedziałka i przerzedzenia po bokach głowy to typowe objawy łysienia. Przyczyn łysienia u coraz liczniejszej grupy osób upatruje się w niewłaściwej diecie, postępującym zanieczyszczeniu środowiska, przewlekłym stresie i genach. Istnieją dwa rodzaje łysienia, które najczęściej dotykają płci pięknej – jest to łysienie telogenowe i androgenowe.

 

Sezon na utratę włosów?

Choć w literaturze trudno trafić na pojęcie „sezonowego łysienia” to intensywne wypadanie włosów może mieć związek z porami roku. Silny wiatr, mróz, nadmierne nasłonecznienie, wilgotność powietrza i nakrycie głowy nie pozostają bez znaczenia dla naszych włosów.

  • Wiosna – to okres, po którym włókna włosowe z kilkumiesięcznym opóźnieniem reagują na skutki przebytych infekcji w okresie jesienno-zimowym. Brakuje im witamin i mikroelementów;
  • Lato – w tym czasie nasze włosy są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni UV, wysokiej temperatury i kąpieli w chlorowanej, morskiej lub słonej wodzie, które niszczą zewnętrzną warstwę ochronną włókien i wnikają do środka włosa, powodując ich wysuszenie;
  • Jesień - obserwowana jesienią wzmożona utrata włosów jest związana nie tyle z warunkami pogodowymi, choć silne wiatry i deszcz też mają w tym swój udział, ile ze spadkiem poziomu estrogenu. Jesienią słońce z trudem przebija się przez chmury, co powoduje niedostateczną stymulację układu hormonalnego. W efekcie poziom testosteronu znacznie przewyższa poziom estrogenów, a co za tym idzie – stymuluje wymianę starych włosów na nowe, przez co mamy wrażenie, że te wypadają nam „garściami”;
  • Zima – w okresie zimowym intensywne wypadanie włosów ma związek z działaniem mrozu, a także z bardzo suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach.

Niekorzystne warunki atmosferyczne w połączeniu z nieodpowiednią dietą mogą być jedną z przyczyn łysienia telogenowego.

 

Łysienie telogenowe – co to takiego?

Cykl wzrostu włosa przebiega trójetapowo. W pierwszej fazie (anagen) ma miejsce wzrost włosa, w drugiej (katagen) włos znajduje się w fazie spoczynku. Ostatnią fazą jest telogen – w tej fazie włos obumiera i wypada. Łysienie telogenowe ma związek z wydłużeniem dwóch ostatnich faz cyklu wzrostu włosów. Zwykle przyczyną takiego stanu są zaburzenia hormonalne organizmu. Włosy przechodzą w stan spoczynku i zaczynają wypadać. Przyczyną tego rodzaju łysienia może być silny, długotrwały stres, złe odżywianie, choroba, okres przekwitania bądź poród. W tej sytuacji leczenie bazuje na znalezieniu przyczyny wzmożonej utraty włosów i jej wyeliminowaniu. Często włosy odrastają samoistnie po kilku miesiącach. Przy pojawieniu się pierwszych oznak rzednących włosów zaleca się złożenie wizyty trychologowi bądź dermatologowi. Warto sprawdzić także poziom żelaza, ferrytyny czy TSH, jeśli podejrzewamy, że przyczyna przerzedzania się włosów tkwi w problemach z tarczycą. Łysienie telogenowe zwykle jest dolegliwością przejściową, w przeciwieństwie do łysienia androgenicznego.

Łysienie androgeniczne

Łysienie androgeniczne (typu męskiego) powoduje utratę włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nazwa ma związek z podwyższonym poziomem pochodnej testosteronu – dihydrotestosteronem (DHT). Wśród mężczyzn łysienie androgenowe objawia się przerzedzeniem włosów na koronie głowy i w okolicy skroni. W przypadku kobiet włosy przerzedzają się na całej powierzchni, ten rodzaj łysienia rzadko prowadzi do całkowitego wyłysienia. Łysienie jest spowodowane połączeniem się DHT z receptorami mieszków włosowych, powodując ich zmniejszenie i tym samym zaburzając pracę cebulek włosowych. W efekcie włosy stają się coraz mniejsze, cieńsze i słabsze. Łysienie androgenowe najczęściej jest warunkowane przez geny.

Zarówno łysienie telogenowe jak i androgenowe jest uciążliwą, krępującą dolegliwością. Dobra wiadomość jest taka, że oba rodzaje łysienia możemy skutecznie leczyć. Metod jest wiele, a do najczęściej stosowanych należą: przyjmowanie leków (minoxidil, finasteryd), kuracje trychologiczne dostosowane do potrzeb pacjenta czy mezoterapia igłowa. Właściwa diagnoza pozwoli zahamować wypadanie włosów.